събота, 19 октомври 2013, 19:52 ч.
Признание
Германистиката у нас навърши 90 години
BNews.bg
Tрадициите, предизвикателствата и перспективите в изследванията и обучението в сферата на германистиката. Това беше темата на юбилейната конференция в Софийския университет, посветена на 90 години от създаването на първата катедра по немска филология в България. В нея участваха над 100 университетски преподаватели от 11 държави.
„За българите немският език винаги е бил един от прозорците към света
и път към голяма култура. Като историк знам, че много от преводите на английски автори през Възраждането достигат до българския читател за първи път чрез преводи от немски език“. Това заяви ректорът на СУ проф. Иван Илчев при откриването на конференцията и отбеляза, че преподаването на немски език в СУ е започнало още преди 125 години – на 2 октомври 1888 г.
Решението за създаване на катедра „Немска филология“ е взето през 1904 г.,
а катедрата е официално създадена чак през 1923 г. „Годината, когато е положена основата на германистиката, е белязана от преврат и две кърваво смазани въстания. Това обаче не е попречило на преподавателите да работят за превръщането на Софийския университет в интелектуален център на България“, каза проф Илчев.
„СУ приютява и австрийската библиотека, чийто фокус е литературата.
Библиотеката не е само изследователско място. Тя трябва да бъде и място за срещи, което е отворено тъкмо за учители и ученици“, каза Герхард Райвегер – посланик на Австрия у нас. – Целта на германистиката са изследванията, но и задачата да обучава учители. Изказвам своята благодарност към
преподавателите, които поддържат високо нивото на знанията по немски език
и допринасят за тясната връзка между България и германоговорящите страни“, заяви посланикът.
Проф. Емилия Денчева – ръководител на катедра „Германистика и скандинавистика“:
Макар и създадена преди 90 години, нашата специалност никога не е спирала да се развива. Най-нова е възможността за студентите да избират скандинавски език като допълнителен. Интересът е много голям.
Що се отнася до предизвикателствата, надявам се средното ни образование да заработи по-добре и скоро да имаме студенти с по-високи езикова подготовка и обща култура. Това ще даде по-добри възможности и за нас – като преподаватели и като изследователи.
Коментари
Напиши коментар